VI Ogólnopolska Konferencja Naukowa „Uchodźcy oraz mniejszości etniczne i narodowe”

Wydarzenie ma na celu otwarcie dyskusji nad prawnymi, politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi aspektami związanymi z problematyką uchodźców i mniejszości etnicznych i narodowych. Uczestnicy będą mieli okazję do dzielenia się poglądami, omawiania wyzwań i poszukiwania możliwych rozwiązań w tym obszarze, tworząc przestrzeń do rozwoju wiedzy i dialogu.

Podstawowe informacje: 

Adres mailowy: statkevych@cfasofficial.com

Strona internetowa: https://unikonferencje.pl/konferencja/14428-vi-ogolnopolska-konferencja-naukowa-uchodzcy-oraz-mniejszosci-etniczne-i-narodowe

Profile w mediach społecznościowych (wydarzenia lub jednostki organizacyjnej):

Facebook (Center For European Studies): https://www.facebook.com/CFESofficial/

Facebook (Center for American Studies): https://www.facebook.com/CFASofficial/

Instagram (Center For European Studies): https://www.instagram.com/unceurope/

Instagram (Center for American Studies): https://www.instagram.com/cfasofficial/

Adres (wydarzenia lub siedziby organizacyjnej — dla wydarzeń on-line wprowadzić  „on-line”):  Online (Microsoft Teams)
Komitet organizacyjny: Center for European Studies i Center for American Studies
Data wydarzenia (jeśli jest znana): 18 listopada 2023
Charakter wydarzenia: cykliczny co roku

Profil Wydarzenia (odpowiedź na pytanie, po co i dla kogo jest organizowane)

Konferencja jest otwarta dla różnorodnej grupy uczestników, a jej głównym celem jest stworzenie platformy do dyskusji na temat uchodźców i mniejszości etnicznych oraz narodowych. Zaprasza się zarówno studentów i doktorantów, którzy mogą wykorzystać tę okazję do prezentacji swoich badań i nawiązania kontaktów w swojej dziedzinie, jak również doświadczonych badaczy, którzy chcieliby podzielić się swoją wiedzą i doświadczeniem. Ponadto, konferencja jest dostępna dla wszystkich, którzy interesują się omawianą tematyką, niezależnie od ich poziomu wiedzy czy doświadczenia. Wydarzenie ma na celu otwarcie dyskusji nad prawnymi, politycznymi, ekonomicznymi i społecznymi aspektami związanymi z problematyką uchodźców i mniejszości etnicznych i narodowych. Uczestnicy będą mieli okazję do dzielenia się poglądami, omawiania wyzwań i poszukiwania możliwych rozwiązań w tym obszarze, tworząc przestrzeń do rozwoju wiedzy i dialogu.

Zagadnienia tematyczne (jakich dziedzin/tematów dotyczy konferencja) 

Konferencja koncentruje się na szerokim spektrum tematycznym związanym z problematyką uchodźców oraz mniejszości etnicznych i narodowych. Proponowane obszary tematyczne obejmują m.in. współczesne wyzwania związane z uchodźcami, kryzys migracyjny w Unii Europejskiej, status prawny uchodźców, mniejszości narodowe i ich ewentualne dążenia do separatyzmu, motywy migracji oraz zagadnienia związane z dyskryminacją imigrantów.

Dodatkowo, tematyka konferencji rozciąga się na sytuację mniejszości etnicznych w różnych krajach, takie jak mniejszość meksykańska w Stanach Zjednoczonych, mniejszość marokańska w Hiszpanii/Francji, mniejszość ukraińska w Polsce, mniejszość turecka w Niemczech. Również pojęcia takie jak „nielegalny” imigrant, cele emigracji Polaków, grupy etniczne i mniejszości narodowe oraz ich problemy w Polsce są objęte tematem.

Konferencja włącza także analizę ruchów separatystycznych w różnych regionach świata, takich jak Śląsk, Katalonia, Lombardia, Szkocja, Bawaria, a także w Stanach Zjednoczonych, na przykład Teksas i Kalifornia. Pandemia COVID-19 i jej wpływ na mniejszości etniczne oraz narodowe, a także związki między ruchami migracyjnymi a postulatami odchodzenia od globalizmu w dobie post-pandemii stanowią dodatkowe aspekty tematyczne konferencji. Warto podkreślić, że prezentacje na konferencji mogą mieć charakter interdyscyplinarny, łącząc różne dziedziny nauki, a swoboda akademickiej dyskusji jest ceniona, niezależnie od światopoglądowych czy politycznych uwarunkowań.

Skład osobowy — osoby występujące, 

prof. UAM dr hab. Maksymilian Stanulewicz (Wydział Prawa i Administracji, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu) – Przewodniczący Komitetu Naukowego

prof. UJK dr hab. Joanna Grzela (Wydział Prawa i Nauk Społecznych, Uniwersytet Jana Kochanowskiego w Kielcach) – Wiceprzewodnicząca Komitetu Naukowego.

dr Wojciech Walczak (Wydział Historii i Stosunków Międzynarodowych, Uniwersytet w Białymstoku) – Członek Komitetu Naukowego.

adw. dr Valery Loumber (kancelaria Gavrilov & Brooks, Sacramento/Los Angeles, dyrektor ds. akademickich Center for American Studies) – Członek Komitetu Naukowego.

Łukasz Darby Bartosik, LL.M. (Prezes Center for American Studies) – Sekretarz Komitetu Naukowego.

Linki do mediów i ciekawostek:

Center For European Studies na UJ: 

https://pl.linkedin.com/school/the-centre-for-european-studies-jagiellonian-university/

https://ces.uj.edu.pl

Center for American Studies (strona internetowa):

https://www.cfasofficial.com/pl/o-nas

Center for American Studies (LinkedIn): https://www.linkedin.com/company/cfaspolska?trk=public_post_follow-view-profile

Przykładowa oferta CFAS: 

https://uksw.edu.pl/summer-school-in-the-foundations-of-democracy-american-law-politics-economy-2021/

Strony innych konferencji tego organizatora:

https://unikonferencje.pl/konferencja/14357-iii-ogolnopolska-konferencja-naukowa-konstytucje-i-prawo-konstytucyjne-na-swiecie

Share the Post:

Related Posts